لطفا مجداد از طریق مدیریت ماژول را نصب کنید

آشنايي با شهرستان رودبار

شهرستان رودبار یکی از وسیع ترین شهرستان های استان گیلان می باشد .که خود شامل هفت شهر ( رودبار ، منجیل ، لوشان، رستم آباد ، جیرنده ، بره سر ، توتکابن ) و تعداد 4 بخش (مرکزی، رحمت آباد, عمارلو، خورگام) و 9 دهستان و 221 روستا است .این شهرستان به لحاظ طبیعی جزء مناطق کوهستانی استان گیلان محسوب می شود و دارای ارتفاعات و قلل مشهوری همچون درفک، آسمان سرا و پشته کوه می باشد. از نظر پوشش گیاهی و آب و هوا موقعیت منحصر به فردی را در جهان دارد . به طوری که در محدوده کوچک، ویترینی از آب و هوا و پوشش های گیاهی مختلف را می توان یافت.

به لحاظ تاریخی از نظر برخی باستان شناسان رودبار، از اولین سکونت گاههای بشر بوده است. حتی برخی اعتقاد دارند که تمدن از این منطقه به بین النهرین منتقل شده است.تپه ها و محوطه های باستانی که در نقاط مختلف این شهرستان وجود دارد و هر از چند گاهی توسط باستان شناسان گمانه زنی می شود، گواهی بر این مدعا است. که از جمله آنها می توان به چراغعلی تپه(تپه مارلیک)محوطه های باستانی جمشید آباد ،رستم آباد ، حلیمه جان،اسطلخ جان، رشی و... اشاره نمود بطوری که اکثر اکتشافات باستان شناسی استان گیلان در این شهرستان صورت گرفته است.

عمده شهرت این شهرستان به لحاظ محصولات کشاورزی آن به ویژه تولید زیتون و محصولات جنبی می توان به برنج ، گندم ، دانه های روغنی(کلزا و آفتاب گردان )، گردو،فندق اشاره کرد .

شاید به جرات بتوان گفت که گل سوسن چلچراغ در دهکده داماش منطقه عمارلو مهمترین جاذبه طبیعی و میراث مشترک جهانی موجود درشهرستان است. که سالیانه مورد بازدید تعداد کثیری از دوستداران طبیعت و محققین قرار می گیرد .رودبار محل رویش بسیاری از گیاهان دارویی و تزئینی نیز می باشد.

از لحاظ اقتصادی شهرستان از توانایی های بالقوه و بالفعل فراوانی بر خوردار است. بطوری که قطب صنعتی گیلان محسوب می شود. شهرکهای صنعتی لوشان و خرشک، کارخانه های سیمان و نیروگاه برق لوشان ، نیروگاه بادی منجیل، سد سفیدرود و سیاهرود و سد در حال احداث شهربیجار و  کارخانجات روغن کشی و همچنین معادن غنی موجود در این منطقه به اهمیت اقتصادی این شهرستان افزوده است.